środa, 20 lutego 2013

Pomysł na weekend


Zmęczony tempem życia, codzienną gonitwą między domem i pracą? Krzkami sąsiadów, ulicznymi korkami, tłumem ludzi, zgiełkiem miasta? Potrzebujesz chwilowej ucieczki w stronę spokoju, przyrody, wiejskich ścieżek, pagórków, połonin? 

Ogarnięty ogromną potrzebą ciszy? Nie – nie próbuj nawet uciekać w stronę Tatr, ani nawet Bieszczadów, tam znajdziesz takich więcej. Jest takie miejsce na mapie Polski, które właśnie na Ciebie czeka. To piękny, lecz wciąż nieodkryty (na szczęście!) Śląsk Cieszyński!

Wizyta w tym regionie ukoi nerwy nawet najbardziej zmęczonych, zagonionych i znerwicowanych. Znajduje się tutaj mnóstwo szlaków, przystosowanych zarówno do pieszych, jak i rowerowych całodniowych wycieczek. Górzyste stoki Beskidu nie imponują charakterystycznym dla Tatr monumentalizmem, pejzaż jest urokliwy, lecz łagodny.

Niewielkie wioski, wkomponowane idealnie między pagórki i wąwozy, feeria barw, imponująca szczególnie wiosenną i jesienną porą sprawią, że spacer, lub też przejażdżka rowerowa stanie się prawdziwą przyjemnością. Szlaki i trasy wydają się niemal dziewicze, jest to ich niezaprzeczalnym atutem. Stają się minusem tylko wtedy, gdy planujemy kilkudniową wyprawę – komercyjnych noclegowni i atrakcji, tak potrzebnych i wyglądanych po całodniowym spacerze. Doskonałym miejscem pensjonatów na szczytach wzniesień jest wciąż na lekarstwo. Najlepszym rozwiązaniem są więc jednodniowe wędrówki. 

Za bazę sugerujemy obrać Cieszyn, który oferuje moc innych atrakcji, tak potrzebnych i wyglądanych po całodniowym spacerze. Doskonałym miejscem na nocleg jest nowopowstały 3 Bros’ hostel Cieszyn. Tania noclegownia w samym centrum miasta, mająca w ofercie wyjątkowo przydatne udogodnienia, takie jak choćby smaczne darmowe śniadanie, internet, gry planszowe i całodobowa opieka recepcji. Tam można zdobyć informację o kolejnych szlakach, zaaranżować wędrówkę z przewodnikiem górskim, który ciekawymi historiami i opowieściami okrasi spacer, dowiedzieć się o miejscach, imprezach odbywających się w tym czasie w mieście. 

Wizyta na Śląsku Cieszyńskim nie będzie więc czasem zmarnowanym, a po krótkim pobycie każdy z przybywających będzie mógł ze zdwojoną energią rzucić się w otchłań miejskiego zgiełku.

Pomysłodawca hostelu


Hostele masowo pojawiły się w Europie w czasie natężonego boomu turystycznego. Głównie spełniając zapotrzebowanie młodych turystów spoza kontynentu – Australii, Stanów Zjednoczonych, Kanady. 

Dzięki coraz łatwiejszemu i tańszemu dostępowi do przewozów lotniczych, zaczął się prawdziwy eksodus turystów spoza kontynentu, którzy planowali zwiedzić jak największy kawałek kontynentu przy minimalizacji kosztów. Z początku hostele pojawiały się w większych miastach regionu, takich jak Kraków i Praga. Jednak zapotrzebowanie na bazę hostelową rośnie – tym bardziej, że samo przemieszczanie się z miasta do miasta nie jest wcale tanie. 

Świetnym przykładem jest nowopowstały hostel w Cieszynie. To interesujące miasto znajduje się na szlaku, wiodącym z Krakowa do Pragi, lub, jak kto woli – zPragi do Krakowa. Baza noclegowa w Cieszynie była dotychczas bardzo uboga, pierwszy hostel w Cieszynie, 3Bros' Hostel z pewnością łata tę dziurę. Na tej inicjatywie skorzysta niemal każdy. Turyści – którzy oszczędzą sporo pieniędzy na drogim pociągu z Pragi do Krakowa, jak również miasto Cieszyn, w którym coraz częściej pojawiać się będą przybysze z dalekich krajów –Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady, Japonii, a nawet Brazylii. Oprócz urozmaiconej – dzięki hostelowi 3Bros – bazie noclegowej w Cieszynie, na turystów czeka też sporo atrakcji. Zimą Cieszyn oferuje okoliczne stoki narciarskie i snowboardowe, w innych porach roku odbywać się będą w Cieszynie liczne festiwale artystyczne, wtedy miasto naprawdę tętni życiem. Warto odwiedzić to miejsce!

Jak najtaniej dojechać z Krakowa do Pragi?


W jaki sposób uniknąć płacenia sześćdziesięciu Euro za bezpośredni pociąg? Bardzo łatwo – wystarczy wziąć azymut na Cieszyn.

Pobyt w Cieszynie to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Pożyteczne – minimalizacja kosztów dojazdu do Pragi. Przyjemne – możliwość poznania atrakcyjnego Cieszyna, jak i całej barwej okolicy Śląska Cieszyńskiego. Sprawę ułatwia rozwijająca się baza noclegowa.

Pierwszy hostel w Cieszynie został właśnie otwarty. Jest to o tyle ważna informacja, że dotychczasowa baza noclegowa w Cieszynie oferowała jedynie miejsca o wyższym standardzie, lecz przez to droższe. Hostel takim mieście, jak Cieszyn był niewątpliwie potrzebny. Komfortowy, tani nocleg, możliwość poznania ciekawych ludzi, wykwalifikowana obsługa recepcyjna otwarta na pomoc w zorganizowaniu pobytu to tylko jedne z wielu atutów tego miejsca. 

A poruszona na wstępie kwestia oszczędności, jakże ważna z perspektywy turystów szczególnie w dobie kryzysu? To proste – jadąc busem z Krakowa, nocując w hostelu w Cieszynie i łapiąc nazajutrz pociąg z Czeskiego Cieszyna do Pragi wciąż płacimy mniej, niż za bezpośredni pociąg relacji Kraków-Praga

Reasumując – cięcie kosztów z dodatkowym bonusem: poznaniem interesującego Cieszyna. Dotychczas tzw. turyści tranzytowi narzekali na brak hostelu w Cieszynie, który gwarantowałby spokojną, komfortową noc przed eskapadą do Pragi. 3 Bros, pierwszy hostel w Cieszynie wreszcie wypełnił tę lukę, dając dodatkowo gwarancję, że czas, spędzony w Cieszynie nie będzie czasem straconym.

czwartek, 14 lutego 2013

Absurdy kolei europejskich


Jednym z największych absurdów, zaznanych w temacie turystyki po krajach środkowoeuropejskich są z pewnością ceny międzynarodowych pociągów. Z jednej strony wydaje się, że takie miasta, jak Praga, Budapeszt, Bratysława, Kraków są na wyciągnięcie ręki, a jednak ceny bezpośrednich przejazdów wciąż powalają. Dlaczego? 

Niegdyś usprawiedliwieniem była długa i żmudna odprawa graniczna, która w pociągu z Krakowa do Pragi trwać mogła nawet ponad godzinę. Teraz zarówno Czeska Republika, jak i Polska są w strefie Schengen i o odprawie mowy być nie może. Ceny zostały wciąż takie same. Czy można więc dojechać do Pragi tanio? Oczywiście – wystarczy trochę pogłówkować. Przede wszystkim – zakładając plan: tanio do Pragi – musimy zapomnieć o bezpośrednim połączeniu kolejowym. Należy znaleźć odpowiednie piesze przejście graniczne, w którym występują tanie lokalne bezpośrednie połączenia – do Krakowa i do Pragi. 

Takim miejscem jest podzielony na polską i czeską część Cieszyn. Stąd regularnie wyjeżdżają tanie busy do Krakowa, stąd łatwo można złapać tani pociąg do Pragi. A dodatkowo samo miasto dysponuje wszystkim, czego pragnie turysta. Od czasu, kiedy baza noclegowa powiększyła się o pierwszy profesjonalny hostel w Cieszynie. 3 Bros' Hostel, bo o nim mowa, oferuje tanie noclegi w Cieszynie, dzięki czemu łatwo urozmaicić sobie pobyt małym nakładem finansowym. Tani przejazd do Pragi? Tylko przez Cieszyn! Tani nocleg w Cieszynie? Tylko w 3Bros' Hostel!

Pasja podróżowania


Polacy kochają podróżować. Jeśli znajdą chwilę wolnego czasu, chętnie buszują po internecie, planując kolejną eskapadę. Statystyki mówią, że ze wszystkich stron świata najchętniej wybieramy południe. 

Wiadomo, z zimnego kraju najlepiej uciekać w stronę słońca! Chorwacja, Grecja, czasem majestatyczny Wiedeń, często Praga. Lubimy samochodowe kilkudniowe (weekendowe) wypady. Człowiek, tym bardziej kierowca, nie jest jednak maszyną i jemu też należy się wygodny i komortowy odpoczynek. Jednym z najbardziej popularnych przejść granicznych jest Cieszyn, połączony dwupasmową drogą krajową z Katowicami. Warto więc, podróżując na południe, lub wracając z niego zatrzymać się w tym historycznym, barwnym, bogatym w atrakcje kulturalne mieście. 

A jak wygląda baza hostelowa w Cieszynie? Czy można znaleźć wygodne, tanie miejsce na nocleg? Cieszyn niestety nie jest zbyt bogaty w hotele, natomiast w lutym 2013 roku powstał tam pierwszy hostel z prawdziwego zdarzenia. Hostel w Cieszynie spełnia wszelkie wymagania turystów. Przede wszystkim 3 Bros' Hostel w Cieszynie jest i wygodny i tani. Mimo lokalizacji w samym centrum 3 Bros' Hostel w Cieszynie dysponuje bezpłatnym miejscem parkingowym dla wszystkich gości. Cieszyn jest więc bogatszy w nowe miejsce noclegowe i dzięki 3 Bros' Hostel z pewnością pojawi się tu jeszcze więcej turystów. Jeśli więc wybierasz się do Pragi, Wiednia, czy nawet dalej na południe, tani hostel w Cieszynie to rewelacyjny wręcz pomysł na wygodny, komfortowy odpoczynek.  

Cieszyn doczekał się hostelu


Niebawem w Cieszynie zacznie się kolejny rok, pełen wydarzeń kulturalnych, na które tak licznie przyjeżdżają turyści z całej Polski, jak również z sąsiednich Czech, czy Słowacji. Miasto jak zwykle jest niemal gotowe na ich przyjęcie. 

Świadczą o tym liczne knajpki po obu stronach granicy, bary, restauracje i pizzerie, w których każdy przyjezdny spędza wolny czas. Powoli rozwiązuje się też problem nikłej ilości miejsc noclegowych. Znaleźć tani nocleg w Cieszynie – ta kwestia spędzała sen z powiek głównie grupom zorganizowanym. Bo przecież Cieszyn dysponuje miejscami typu bed and breakfast, niewielkimi pensjonatami, czy hotelami. Brakowało w Cieszynie jednego – taniego, wygodnego hostelu, który przyjąłby w swoje ramiona zarówno pojedynczych turystów, jak i grupki przyjaciół. 

Miasto Cieszyn doczekało się wreszcie takiego miejsca. Jest to udogodnienie zarówno dla tych, którzy przemierzają trasę z Krakowa do Pragi, lub też z Pragi do Krakowa, dla kierowców, chcących odpocząć i przespać się przed dalszą trasą. Z pewnością 3 Bros hostel  Cieszyn sprawdzi się również jako idealna wprost propozycja dla grup przyjaciół, przyjeżdżających na cieszyńskie festiwale. Hostel w Cieszynie jest tani, dysponuje wieloosobowymi pokojami, a jego obsługa jest bardzo komunikatywna i pomocna. Dysponują prawdziwym cieszyńskim know how – wiedzą gdzie tanio zjeść, gdzie tanio wypić, doradzą, w jaki sposób tanio dojechać do Pragi, Katowic, czy Krakowa. Podpowiedzą – co warto zobaczyć, na co warto zwrócić uwagę zarówno po polskiej, jak i czeskiej stronie.  

O Cieszynie słów kilka


Trudno byłoby nazwać niewielki, przygraniczny Cieszyn światową, czy europejską stolicą kultury. Nie ta wielkość, nie ten format. Aczkolwiek wielu zorientowanych wie, że jak na kilkudziesięciotysięczne miasto dzieje się tu zaskakująco wiele, sam ferment artystyczny ma tu – nie bójmy się słów – wielowiekową tradycję. 

Lokalizacja festiwali i wydarzeń artystycznych właśnie w Cieszynie ma sens. Bliskość granicy gwarantuje kontakt z wielokulturowością, tak w sztuce ważną i potrzebną. Samo miasto, jego starówka, ma niepowtarzalną, specyficzną aurę. Piękno wąskich, starych, położonych na wzgórzu uliczek, oświetlone blaskiem księżyca kamieniczki niczym z baśni ożywią emocjonalnie każdą artystyczną duszę. Dlatego właśnie to tu przyjeżdżają chętnie miłośnicy teatru, kina, muzyki kameralnej, jazzowej. 

Dotychczas jedynym ograniczeniem była baza noclegowa. Wprawdzie znajduje się w mieście kilka dobrze znanych już festiwalowiczom miejsc, jednak popularność festiwali jest wielka – a łóżek, czekających na przyjezdnych wciąż za mało. Sytuacja ta zmieniła się diametralnie po otwarciu pierwszego pełną gębą hostelu. 

Tani, kameralny i przytulny 3 Bros’ hostel Cieszyn stanie się z pewnością kolejną cieszyńską mekką nie tylko dla obcokrajowców, przemieszczających się tanio z Pragi do Krakowa, lecz i dla wielbicieli cieszyńskich festiwali, planujących zatrzymać się w miejscu czystym, przyjaznym, lecz niezbyt drogim. Dodatkowym plusem tego miejsca jest świetne, bezpłatne śniadanie. Jest to spory atut, wiadomo bowiem, że podczas festiwalu mało kto zawraca sobie głowę takimi szczegółami, jak organizowanie posiłku. Reasumując – 3 Bros' to doskonałe miejsce dla kinomaniaków, muzyków, wielbicieli teatru i ogólnie wszystkich odwiedzających urokliwy Cieszyn.

Na weekend do Cieszyna?



Powodów do wizyty w Cieszynie jest naprawdę wiele. Miasto jest doskonałym punktem przesiadkowym dla podróżujących z Pragi do Krakowa. Nieopodal znajdują się dwa spore lotniska – w Ostrawie i Katowicach. Jest też miejscem, w którym zatrzymują się podróżujący autem kierowcy, jadący na południe – do Austrii, Włoch, czy też Chorwacji. 

Do miasta przyciągają też festiwale – w tym słynny filmowy „Kino na Granicy”, teatralny „Teatr bez granic”, oraz muzyczne – muzyki kameralnej oraz jazzowej. Inni cenią piękno położonej na wzgórzu starówki, oraz bogatej historii tego wielokulturowego regionu. Łatwo zachwycić się popularnymi zabytkami miasta, oraz interesującymi muzeami – takimi, jak wciąż nie do końca odkryte Muzeum Drukarstwa.

Turyści przybywający do Cieszyna stykali się dotychczas z jednym problemem – gdzie się zatrzymać? Oferta noclegowa nie grzeszyła bowiem bogactwem i spełniała oczekiwania tych, którzy mieli ochotę zatrzymać się w eleganckich, nieco droższych apartamentach, lub innych, dla których łóżko w schronisku za kilka groszy jest optymalną opcją. Szczęśliwie ten problem stopniowo znika, dzięki pojawieniu się na mapie miasta 3 Bros’ Hostel.

3 Bros’ Hostel Cieszyn jest noclegownią skierowaną do każdego typu podróżnych. Przyjadą tu obcokrajowcy, którzy wybierają się do Pragi i Krakowa i ich priorytetem jest zaoszczędzenie całkiem sporej sumy na bezpośrednim, nietanim, dodajmy, pociągu. W hostelu dobrze poczują się zarówno pojedynczy podróżni, grupy znajomych, przyjaciół, studentów, jak i rodziny. Jest to bardzo niewielki, kameralny przybytek, w którym każdy poczuje się niemal tak, jak w domu. 3 Bros jest więc odzwierciedleniem miasta, w którym się znajduje. Niewielki, niemal kameralny, lecz pełen uroku, przyjaznych ludzi i atrakcji, które czekają na odkrycie. A po komfortowym pobycie można wypoczętym atakować wielkie miasta, takie jak Kraków, Budapeszt, czy Praga.

Prawdziwa idea hostelingu




Małe jest piękne? Ta oklepana maksyma wydaje się nieraz naciągana, może i nadużywana. Jednak w kwestii tak prężnie rozwijającej się gałęzi turystyki, jaką jest hosteling, ma ona pewien sens. Zarówno z rozmów, przeprowadzonych z turystami z różnych stron świata, jak i zwykłych statystyk wynika, że niewielkie, kameralne hostele cieszą się coraz większą popularnością wśród podróżujących. Dlaczego tak się dzieje? Spróbujemy przeprowadzić mini śledztwo i rozwikłać ten problem.

Hosteling, szczególnie w Europie, odwiedzanej przez setki tysięcy turystów, tu już niemal odrębną gałąź przemysłu turystycznego. Same hostele mają odrębne profile. Są hostele typu party, hostele eco, hostele gay friendly czy wręcz wyprofilowane na sportowców, miłośników herbaty, czy muzyków. Ogromna oferta teoretycznie ułatwia turystom wybór, wprowadza jednak pewien zamęt. Właściciele zwęszyli świetny interes – powstały więc szybko gigantyczne sieciówki, porozrzucane po największych destynacjach europejskich. Tam nie ma mowy o pierwotnej, starej idei hostelingu – czyli miejscu, w którym zmęczony zwiedzaniem turysta odpocznie w przyjemnych acz skromnych warunkach, poznając przy tym innych podróżujących. Tam recepcjonista wręczy ci klucz, pouczy o przysługujących ci prawach i obowiązkach, wskaże drogę do pokoju. Jesteś jedynie jednym z wielu, jednym z tysięcy.

Z drugiej strony… Przyjeżdżamy do niewielkiego hostelu 3 Bros’ w granicznym, położonym na polsko-czeskiej granicy Cieszynie. Kawa, herbata, krótka pogawędka z pracownikiem recepcji, który wypytuje o nasze potrzeby, doradza, poleca, podpowiada. Jest do naszej dyspozycji przez cały czas. W salonie kilku turystów, z którymi – z braku laku – zaczynamy pogawędkę, popijając piwko. Tak – z minuty na minutę – stajemy się prawdziwą hostelową rodziną, grupą przypadkowych ludzi skazanych na siebie, lecz mimo to bliską sobie. W 3 Bros’ hostel w Cieszynie satysfakcjonujące są zarówno ceny, jak i domowe śniadanie, w niczym nie przypominające kulinarnej manufaktury, znanej z ogromnych noclegowni. Małe hostele wypełniają więc pierwotną ideę hostelingu, ich więksi i prężniejsi bracia zmierzają niebezpiecznie w stronę hotelowych gwiazdek. Dlatego właśnie prawdziwi podróżnicy wybierają miejsca kameralne.

Wypad na weekend



Cieszyn to wyjątkowo specyficzne miasto o ogromnym potencjale turystycznym, który nie jest wciąż do końca wykorzystywany. Chętnie odwiedzają miasto turyści, chcący tanio dojechać z Krakowa do Pragi, lub też z Pragi do Krakowa. Wpadają tu maniacy historii, badacze wielokulturowych regionów, miłośnicy kultury mają tu kilka ulubionych festiwali.

Mało kto wie, że okolica doskonale sprzyja sportowym duchom, tym, którzy nie mogą usiedzieć na miejscu i aktywny sposób wypoczynku jest ich ulubionym. Warto więc zatrzymać się w Cieszynie na kilka dni w nowootwartym hostelu 3 Bros’ oferującym tanie noclegi w Cieszynie. Od doskonale zorientowanych w miejscowych tajemnicach pracowników 3 Bros’ Hostel łatwo dowiedzieć się tego, co w trawie piszczy. A możliwości jest wiele. Zima oferuje szeroką paletę atrakcji. W samym mieście jest stok snowboardowy, górzysta okolica to kilkanaście stoków o różnym profilu trudności. Można wyskoczyć do Ustronia, czy też słynnej już dzięki Adamowi Małyszowi Wisły. Łyżwiarze mogą wybierać między lodowiskiem po czeskiej i polskiej stronie miasta, bardziej pasywni fanatycy sportu chętnie wybiorą się pewnie na mecz hokejowy czeskiej ligi do nieodległego Trzyńca. Pozostałe pory roku sprzyjają innemu rodzajowi rekreacji. Piesze i rowerowe szlaki po obu stronach granicy zadowolą nawet najbardziej wybrednych. W samym Cieszynie znajduje się również ścianka wspinaczkowa.Ekipa z 3 Bros’ Hostel doskonale znają teren – podpowiedzą więc, gdzie znaleźć i boisko do kosza i człowieka od sportów ekstremalnych. Jeśli więc, wspólnie w gronie znajomych planujecie kilkudniowy wypad, nie zapomnijcie o Cieszynie! To nie tylko tranzyt to Pragi, to nie tylko miasto festiwali!

Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, w szczególności ten, dla którego brak ruchu to największe przekleństwo.

środa, 13 lutego 2013

Co w Cieszynie piszczy?



Powodów do wizyty w Cieszynie jest naprawdę wiele. Miasto jest doskonałym punktem przesiadkowym dla podróżujących z Pragi do Krakowa. Nieopodal znajdują się dwa spore lotniska – w Ostrawie i Katowicach. Jest też miejscem, w którym zatrzymują się podróżujący autem kierowcy, jadący na południe – do Austrii, Włoch, czy też Chorwacji. 

Do miasta przyciągają też festiwale – w tym słynny filmowy „Kino na Granicy”, teatralny „Teatr bez granic”, oraz muzyczne – muzyki kameralnej oraz jazzowej. Inni cenią piękno położonej na wzgórzu starówki, oraz bogatej historii tego wielokulturowego regionu. Łatwo zachwycić się popularnymi zabytkami miasta, oraz interesującymi muzeami – takimi, jak wciąż nie do końca odkryte Muzeum Drukarstwa.

Turyści przybywający do Cieszyna stykali się dotychczas z jednym problemem – gdzie się zatrzymać? Oferta noclegowa nie grzeszyła bowiem bogactwem i spełniała oczekiwania tych, którzy mieli ochotę zatrzymać się w eleganckich, nieco droższych apartamentach, lub innych, dla których łóżko w schronisku za kilka groszy jest optymalną opcją. Szczęśliwie ten problem stopniowo znika, dzięki pojawieniu się na mapie miasta 3 Bros’ Hostel.

Cieszyński 3 Bros’ Hostel jest noclegownią skierowaną do każdego typu podróżnych. Przyjadą tu obcokrajowcy, którzy wybierają się do Pragi i Krakowa i ich priorytetem jest zaoszczędzenie całkiem sporej sumy na bezpośrednim, nietanim, dodajmy, pociągu. W hostelu dobrze poczują się zarówno pojedynczy podróżni, grupy znajomych, przyjaciół, studentów, jak i rodziny. Jest to bardzo niewielki, kameralny przybytek, w którym każdy poczuje się niemal tak, jak w domu. 


3 Bros' Hostel Cieszyn jest więc odzwierciedleniem miasta, w którym się znajduje. Niewielki, niemal kameralny, lecz pełen uroku, przyjaznych ludzi i atrakcji, które czekają na odkrycie. A po komfortowym pobycie można wypoczętym atakować wielkie miasta, takie jak Kraków, Budapeszt, czy Praga.

poniedziałek, 11 lutego 2013

Cieszyn stawia na backpackersów


Hostel Cieszyn
Przez ostatnie kilkanaście lat w świecie turystyki dokonała się prawdziwa rewolucja. Wystarczyła zaledwie jedna literka, aby priorytety przemierzających świat podróżników,trampów i wagabundów zmieniły się zupełnie. 
To literka „s”, wciśnięta w słowo „hotel” spowodowała nielichy zamęt w całej branży. Hostele kapitalnie wkomponowały się w potrzeby podróżników, lokując swoją ofertę gdzieś między pachnącymi lukrem i oficjałką hotelami, a obrzydliwie tanimi, pachnącymi wódką, potem i śledziem koszarowymi hotelami robotniczymi.
Ich atutem z jednej strony jest z pewnością cena, czyli gwarancja noclegu kilkakrotnie tańszego, niż w wielu nie tylko hotelach, lecz i pensjonatach. Z drugiej strony do hosteli przyciąga głównie zagranicznych turystów ich niepowtarzalna atmosfera. Fakt – trudno tu liczyć na iście królewski nocleg. W hostelach zazwyczaj płaci się nie za pokój, a za łóżko – większość tego typu noclegowni ma charakter koedukacyjny. Nie można – w przeciwieństwie do hoteli – liczyć w nich na takie luksusy, jak sauna, basen, czy kort tenisowy. Dla tzw. „backpackersów” (turystów plecakowych) stanowią mimo to rozwiązanie optymalne. Zamiast eleganckiego, lecz pozbawionego charakteru lobby roomu - rodzinna przyjazna atmosfera łącząca ludzi, pozwalająca nawiązać interesujące kontakty, ułatwiająca wymianę turystycznych doświadczeń. Szczególnie w dużych turystycznych ośrodkach hostele rosną niczym grzyby po deszczu, w samej Polsce jest ich kilka tysięcy. Bezpośrednio odzwierciedlają wartość turystyczną danego miejsca.
Całkiem niedawno, od momentu powstania pierwszego w mieście hostelu, tę wartość zyskał przygraniczny Cieszyn. Sama nazwa hostelu odwołuje się bezpośrednio do znanej cieszyńskiej legendy o Trzech Braciach, założycielach miasta. Łatwo więc zorientować się, że charakterem bardzo dosadnie będzie odwoływać się do pogranicznej (polskiej, czeskiej, śląskiej) oraz austro­węgierskiej spuścizny tej jakże malowniczej okolicy. W jaki sposób przyciągnie gości – zarówno polskich, jak i zagranicznych?
Atutów jest wiele – jednym z nich samo miasto, pełne urokliwych miejsc, kulturalnych inicjatyw, ciekawej historii. Nie wolno zapomnieć o górskiej okolicy, która szczególnie w sezonie zimowym, jak i letnim tworzy kolejną dodaną wartość. Dotychczas Cieszyn kojarzył się wielu backpackersom jedynie z miastem granicznym,tranzytowym. Najczęściej pojawiali się tu turyści, jadący z Krakowa do Pragi (lub Pragi do Krakowa), którzy unikali w ten sposób bardzo drogiej bezpośredniej podróży pociągiem. Hostel Cieszyn daje szansę na to, aby pozostali oni w mieście nieco dłużej, zapoznali się z urokami miasta i okolicy, wciąż oszczędzając sporo pieniędzy za bezpośredni bilet kolejowy.